Maria Sydor urodziła się w 1991 roku w Oberlin w stanie Ohio w polsko-amerykańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie z dyplomami: Prowadzenie Zespołów Muzycznych (licencjat), Dyrygentury Chóralnej (magister) oraz Dyrygentury Symfoniczno-operowej (magister) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2020 roku Maria jest dyrygentem-asystentem Rune Bergmanna – dyrektora artystycznego Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Maria występowała w wielu miastach w Europie, m.in. w Maladze w Hiszpanii, podczas Musik Sommer Festival w Chorin, w Niemczech, w Katowicach, we Wrocławiu, w Warszawie: w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, Mazowieckiem Centrum Kultury, w Łazienkach Królewskich, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej oraz w Pałacu Prezydenckim w Warszawie dla wielu prestiżowych odbiorców, w tym Prezydenta USA Baracka Obamy.
Sydor współpracowała z takimi zespołami i orkiestrami jak m.in. Orquesta Filarmónica de Málaga, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Akademicka Orkiestra Symfoniczna i Kameralna we Wrocławiu, Wydział Chóralny Matematyki, Informatyki i Mechatroniki Uniwersytetu Warszawskiego, Zespół „Echo” – Polski Związek Niewidomych w Warszawie.
Sydor dokonała wielu prawykonań światowych oraz wykonań wielu wspaniałych dzieł należących do pionierów sztuki muzycznej, m.in.
Requiem W.A. Mozarta, VII Symfonię L.van Beethovena, III Symfonię A. Dvoraka,
Noc na Łysej Górze M. Musorgskiego,
Uczeń Czarnoksiężnika Paula Dukas, B. Bartoka
Concerto for orchestra, St. Reich
City Life, I i II Symfonię J. Brahmsa,
Overture Hebrides F. Mendelssohna, II i IV Symfonię R. Schumanna,
Tańce połowieckie A. Borodina.
Repertuar Marii obejmuje różne gatunki muzyczne. W 2021 roku dyrygowała koncertami z Jorgosem Skoliasem i jego zespołem Jarosława Bestera (J.Bester – akordeon, M. Adamczak – kontrabas, R. Pałka – perkusja), wykonując tradycyjne pieśni greckie lat 20. i 30. pt.
Rebetiko Poloniko . Maria miała także przyjemność współpracować z zespołem Pawła Tomaszewskiego (P. Tomaszewski – fortepian, J. Małek – trąbka, M. Podkowa – saksofon, A. Święs – kontrabas, M. Jahr – perkusja), z którym wystąpiła pod koniec 2021 roku, prowadząc premierę Suity Pawła Tomaszewskiego pt.
Przypadek.
Rok 2022 był bogaty w występy. Na przykład w Filharmonii w Szczecinie Sydor wykonała Koncert fortepianowy B-dur z solistką Neringą Valuntonyte oraz IV Symfonię h-moll niedawno odkrytej szczecińsko-niemieckiej kompozytorki Emilii Mayer z okazji jej 210. urodzin. Kolejny występ odbył się w Maladze w Hiszpanii, gdzie Sydor współpracowała ze skrzypkiem Kiranem Roselló i orkiestrą symfoniczną Filarmónica de Málaga wykonując V Koncert skrzypcowy W. A. Mozarta i III Symfonię A. Dvoraka. Do sukcesów roku 2022 należy także koncert pt.
Mój romans z Jamesem Bondem, który odbył się w ramach Gali
Laury Umiejętności w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Sydor wykonała tam największe przeboje z filmów o Jamesie Bondzie z Karen Edwards i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
W 2023 roku Sydor miała okazję współpracować z Rafałem Kwiatkowskim (wiolonczela) podczas 60. Festiwalu Chorin Musiksommer wykonując A. Dvoraka Koncert wiolonczelowy b-moll op. 104 oraz I Symfonię c-moll op. 68 J. Brahma z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie w Niemczech. Pod koniec sierpnia 2023 roku, Maria pracowała jako asystent dyrygenta podczas XI Edycji Międzynarodowej Orkiestry Młodzieżowej Lutosławskiego (ILYO), pracując nad utworem Witolda Lutosławskiego
Concerto for orchestra z młodymi muzykami z całego świata.
Oprócz dyrygowania Sydor była także asystentem reżysera dźwięku Moritza Bergfelda podczas nagrań płyt CD w Filharmonii w Szczecinie (m.in. Poematy symfoniczne vol. 2 Mieczysława Karłowicza) oraz brała udział jako adiunkt w programie muzycznym Filharmonii w Szczecinie – Music. Multimedia. Management., w którym wygłosiła kilka wykładów z Rune Bergmannem na temat Pracy dyrygenta współcześnie w Polsce i za granicą.
fot. Bartek Barczyk