Andrzej Dudziński zaprezentuje dyptyk swojego autorstwa, inspirowany ostatnim koncertem w starej siedzibie i dedykowany nowej siedzibie Filharmonii w Szczecinie oraz otworzy wystawę wcześniejszych prac, dotąd nieprezentowanych w Szczecinie.
Wystawa jest częścią cyklu wydarzeń
ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia inaugurujących otwarcie nowej siedziby Filharmonii.
OTWARCIE WYSTAWY11WRZ '14cz, 19:00
Nieskrępowana wyobraźnia Dudzińskiego
Andrzej Dudziński to jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich nazwisk na świecie z zakresu rysunku i malarstwa. Publikował w takich tytułach jak „Newsweek”, „The New York Times”, „Playboy” i „The Rolling Stone”.
Dudziński zajmuje się także grafiką prasową, fotografią i filmem animowanym. Ponadto projektował plakaty teatralne i filmowe, pisał (wspólnie z żoną) i ilustrował książki dla dzieci, projektował scenografie teatralne i czołówki filmowe, współpracował z radiem i telewizją i wystawiał swoje prace w czołowych galeriach. Swoje prace prezentował m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Londynie, Genewie, Paryżu, Brukseli i Berlinie.
Dudi. Alter ego
W latach 1970-72 Dudziński mieszkał w Londynie, współpracując z pismami undergroundu „OZ”, „Ink”, „Frendz” i „Time Out”. Po powrocie do Polski − w nieco odmienionym klimacie społeczno-politycznym − szybko ustalił swoje nazwisko między innymi dzięki Dudiemu, rozczochranemu ptakowi, kontestującemu rzeczywistość co tydzień w kultowych „Szpilkach”. Jego prace publikowały czołowe pisma polskie; na stałe współpracował z „Literaturą”, „Kulisami” i „Polityką”.
W latach 1982-1990 Dudziński wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku.
XXI wiek Dudzińskiego
W 2001 roku Sopot nadaje Andrzejowi Dudzińskiemu tytuł Honorowego Obywatela. W 2003 Dudziński otrzymuje z rąk prezydenta Tarnowa Nagrodę Miasta Tarnowa. W 2007 roku TVP Kultura nadaje „Niedzielę z Andrzejem Dudzińskim”. W lutym 2008 roku TVP 2 emituje film dokumentalny pt. „Dudi”, w reżyserii Małgorzaty Łupiny, ukazujący sylwetkę i działalność artystyczną Andrzeja Dudzińskiego. W 2008 Dudziński zostaje laureatem Nagrody Fundacji Turzańskich w Toronto. W 2009 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się „Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich”. W październiku 2012 roku TVP Kultura nadaje po raz drugi „Niedzielę z Andrzejem Dudzińskim”. W 2012 Dudziński zostaje odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 zostaje laureatem Nagrody Neptuna przyznawanej przez prezydenta Gdańska. W 2014 otrzymuje Nagrodę ZAiKSu.
Obecnie Dudziński reżyseruje film dokumentalny „Mój ojciec Staś”, upamiętniający 100-lecie urodzin Stanisława Dygata, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i TVP2.
Sponsorem Tytularnym wystawy jest Uniqa S.A.
Mecenasem cyklu inauguracyjnego ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia jest Miasto Szczecin.FILMY I ZDJĘCIA
Okładka wystawy - Tranquillo. Dudziński. Wizualnie