Podczas wystawy będzie można zobaczyć Ośrodek Kondensacji Formy czyli syntezę form przestrzennych i malarstwa. Sam Krygier o swojej pracy mówił:
Zamiast ograniczonej strefy w plastyce proponuję ośrodek kondensacji formy, którego zakres działania nie jest ograniczony w czasie ani w przestrzeni. Integralne elementy ośrodka stają się własnością każdego. Strefa działania ulega ciągłemu rozprzestrzenianiu i obejmuje coraz to inne sytuacje wynikające z aktywności uczestników gry.
OTWARCIE WYSTAWY20WRZ '17śr, 19:00
Dodatkowo zaprezentowane będą jego instalacje i obrazy, na których często pojawiają się oczy, kule lub koła jako klucze kompozycyjne. Jest to kategoria wypracowana przez Strzemińskiego a wykorzystaną przez Krygiera w procesie poznawania dzieł historycznych, jak i tworzeniu nowych. Klucze te mają wspierać świadomość wzrokową „patrzeniem wyobraźnią”.
Ekspozycja będzie prezentowana w galerii Poziom 4., holu a także przy oknach na pierwszym i drugim piętrze.
Wystawa dostępna będzie od 20 września do 15 października w niedziele w godzinach 12.00-16.00, w środy 13.00-18.00, a także, dla posiadaczy biletów na wydarzenie, podczas koncertów organizowanych przez Filharmonię.
Stefan Krygier żył w latach 1923 – 1997. Zaraz po wojnie, gdy tylko stało się to możliwe, w nowo powstałej łódzkiej uczelni, rozpoczął studia plastyczne. Będąc studentem pomagał choremu Strzemińskiemu w pracach nad ukończeniem „Teorii widzenia”, uczestniczył razem ze swoim profesorem w wystawach (Klub Młodego Artysty i Naukowca, 1949), od niego przejmował kontakty ze znaczącymi postaciami polskiej awangardy i życia kulturalnego. Krygier poznał wówczas Katarzynę Kobro, Juliana Przybosia, Mariana Bogusza.
FILMY I ZDJĘCIA
Okładka wystawy - Stefan Krygier - 100 lat awangardy w Polsce