Przedstawiając program złożony z utworów Johanna Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusa Mozarta, chyba chcieliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że dana muzyka staje się niezwykle popularna? Na pewno każdy z Państwa zastanawiał się nad tym przy okazji któregoś z koncertów.
Podstawowy element to oczywiście muzyczny geniusz twórcy. Tylko znów – czytamy o tym wiele razy, ale co tak naprawdę ów geniusz oznacza? Biografowie Bacha i Mozarta po wielokroć używają zwrotu, że muzyka dosłownie „płynęła spod ich piór”. Bach często komponował przy biurku, a nie przy instrumencie. Mozart zapisywał od razu gotowe utwory, bez wstępnych szkiców i późniejszych poprawek. Może znają to Państwo z innych dziedzin? Talent przecież mieć można do pisania, do zarządzania, można mieć talenty rzemieślnicze, inżynierskie, językowe… Ot, ktoś siada i coś robi. Tak było i z Bachem, i z Mozartem.
Dalej wkracza już neurologia od dziesiątków lat próbująca zgłębić tajemnice naszego mózgu. Czy znajduje się w nim centrum muzyczne? Na ile zmysł muzyczny jest osobną umiejętnością, a na ile produktem ubocznym innych skłonności? W jaki sposób skomplikowane wzorce dźwiękowe pobudzają wielopoziomowe obwody neuronowe? Musimy Państwa zmartwić, gdyż na żadne z powyższych pytań współczesna nauka nie zna odpowiedzi. Nie dostarczyły ich także setki badaczy, którzy podejmowali, i nadal będą podejmować, wielokrotne próby analizy muzyki Bacha i Mozarta, szukając w nich kamienia filozoficznego – przepisu na geniusz.
Solistami koncertu będą koncertmistrzowie i członkowie naszej Orkiestry: Paweł Maślanka, Karolina Hyla, Joanna Kowalczyk i Filippo del Noce. Tych wybitnych muzyków mogą Państwo spotkać u nas codziennie, co napawa nas wielką dumą, ale tylko w ten wyjątkowy wieczór będą oni rozdawać autografy!
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach | Bartek BarczykUnikatowe portrety wykonane przez Bartka Barczyka, to efekt spotkań z drugim człowiekiem, to zapis sytuacji, chwili, momentu. Najważniejszym jest wyzwolić migawkę w odpowiednim momencie. Czasem jest to możliwe dzięki bliższej relacji artysta-fotograf, czasem wystarczy spostrzegawczość i refleks, ale czasem jest to przypadek. Efektem jest wyjątkowy obraz, nad którym my możemy się na chwilę zatrzymać.
SZCZEGÓŁY
BACH I MOZART
04-10-2019 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin