W niedzielę zapraszamy do Filharmonii w Szczecinie. W wybrane weekendy przygotowaliśmy dla Państwa koncerty w południe. Ich przyjemna, kameralna forma to idealny sposób nie tylko na spędzenie dnia z rodziną, ale także na pokazanie miasta i naszego budynku gościom i znajomym. Na dzieci będzie czekał Salonik Wiolinowy, a na czwartym piętrze – galeria sztuki. Proszę też nie zapomnieć zjeść obiadu w kawiarni w holu.
Ale to, co naprawdę widowiskowe, to muzyka prezentowana w cyklu Filharmonicy Kameralnie. Wykonawcami będą nasze koleżanki i nasi koledzy z Orkiestry Symfonicznej. A będą Państwo mogli przede wszystkim usłyszeć Szczecin.
Główni bohaterowie tego październikowego dnia, Moniuszko, Loewe, Weinberg, nie przyjaźnili się ani nawet nie żyli w tym samym czasie. Jednak to właśnie ich wybrał Éxquartet do programu swojego koncertu. Ale nieprzypadkowo. Naszym artystom zależy na pokazaniu tego, z czego słynie Szczecin – miasto na skrzyżowaniu szlaków w sercu Europy. Spotkania kultur nabierają u nas szczególnego znaczenia, bo potrafimy znaleźć elementy historii, kultury i życia społecznego, które łączą, a nie dzielą. I posługujemy się językiem, który zrozumie każdy nasz gość – muzyką.
Interesujące jest też trzykrotne zaprezentowanie formy kwartetu smyczkowego – możemy znaleźć różnice w traktowaniu głosów instrumentów przez różnych kompozytorów, ale i podobną u wszystkich romantyczną śpiewność. Zatem odmienne tradycje kompozytorskie, ale jedno uniwersalne dążenie. Trudno o bardziej wyraziste przesłanie!
Éxquartet to zespół składający się z wyjątkowych osobowości muzycznych Orkiestry Filharmonii w Szczecinie: Moniki Sawczuk (I głos solowy orkiestry), Łukasza Górewicza (twórca awangardowych projektów muzycznych), Grzegorza Sadowskiego (lider grupy altówek) i Tomasza Szczęsnego (koncertmistrz wiolonczel).
Wydarzeniu towarzyszy Salonik Wiolinowy dla dzieci w ramach rodzinnej niedzieli w Filharmonii.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
Własna wizja świata | Zbysław Marek MaciejewskiZbysław Marek Maciejewski urodził się w 1946 roku. Studiował i uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wacława Taranczewskiego. Z Akademią Krakowską związany był przez całe życie zawodowe, początkowo jako asystent, a następnie jako profesor zwyczajny prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. W dwudziestą rocznicę śmierci artysty chcielibyśmy przypomnieć Państwu jego twórczość pokazując prace artysty, które znajdują się w prywatnych kolekcjach w Szczecinie i Berlinie.
SZCZEGÓŁY
MONIUSZKO 200 | WEINBERG 100 | Filharmonicy kameralnie
27-10-2019 12:00
Sala kameralnaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin