Gwiazdą tego wieczoru będzie bezsprzecznie kontrabasista Edicson Ruiz – rozchwytywany solista, regularnie występujący w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, jak chociażby Lincoln Center w Nowym Jorku, Tonhalle w Zurychu, Auditorio Nacional w Madrycie czy Tokyo Metropolitan Theater. Pochodzący z Wenezueli artysta, w wieku zaledwie 15 lat, zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasistów w Indianapolis (USA) a w 2001 roku został członkiem jednej z najlepszych orkiestr świata – Filharmoników Berlińskich jako najmłodszy muzyk w jej długiej historii.
W wykonaniu Edicsona Ruiza usłyszymy tego wieczoru utwór Barroqueana Venezolana nr 4 skomponowany na kontrabas i orkiestrę kameralną przez Efraína Oschera – mało znanego w Polsce, ale bardzo cenionego na świecie urugwajskiego kompozytora i flecistę. Jego utwory orkiestrowe były wykonywane przez uznane zespoły, m.in. Czech Radio Symphonic Orchestra, National Philharmonic Venezuela, Camerata Antlântica, czy Kammerensemble Konsonanz. Wysoko ceniony przez melomanów album z jego kompozycjami wydała prestiżowa wytwórnia Deutsche Grammophon. Utwór Barroqueana Venezolana nr 4, który usłyszymy tego wieczoru, należy do cyklu kompozycji orkiestrowych opartych na wątkach tradycyjnej muzyki południowoamerykańskiej, osadzonych w barokowej formie. To zaskakujące i oryginalne połączenie różnych stylów i tradycji daje zachwycający efekt: muzykę pełną świeżości i pełną życia, która przyniosła kompozytorowi entuzjazm słuchaczy na całym świecie. Najwyższy czas by zabrzmiała także w naszej złotej sali.
Drugą część koncertu wypełni Symfonia nr 6 D-dur op. 60 Antonína Dvořáka – pierwsza z wielkich symfonii kompozytora, która przyniosła mu międzynarodowy rozgłos. To czteroczęściowe dzieło stylistycznie czerpie wyraźną inspirację z wielkich symfonii Beethovena i Schuberta – kompozytorów, których Dvořák podziwiał przez całe życie. Znajdziemy tu jednak także elementy stylu czeskiego. W III części – Scherzo (Furiant): Presto, kompozytor zawarł jeden z najsłynniejszych, czeskich tańców: niezwykle żywy furiant. Nadaje on tej symfonii szczególny charakter, który stał się znakiem firmowym kompozytora. Dvořák z wielkim wdziękiem potrafił bowiem wpleść wątki narodowe w wielką tradycję symfoniczną i ubrać je w klasyczno-romantyczną formę. Symfonia ta należy po dziś dzień do żelaznego repertuaru koncertowego wszystkich szanujących się zespołów orkiestrowych. Zagrają ją dla Państwa także i Szczecińscy Filharmonicy pod batutą Dyrektora Artystycznego – Rune Bergmanna.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
ANDRZEJ DĄBROWSKI Fotojazz | Twarze ZAiKS-uANDRZEJ DĄBROWSKI Fotojazz
Fotojazz
Z bogatego archiwum Andrzeja Dąbrowskiego wybraliśmy 36 zdjęć z takich niezwykłych imprez jak pierwszy Jazz Camping w schronisku na Kalatówkach w 1959 roku, z udziałem czołowych polskich muzyków jazzowych, czy festiwale Jazz Jamboree lat sześćdziesiątych oraz portrety światowej sławy jazzmanów.
SZCZEGÓŁY
OSCHER | DVOŘAK
04-02-2022 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin