W styczniu obecnego roku minęło 100 lat od dnia narodzin jednego z największych poetów XX wieku – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którego życie, tak samo jak patrona naszej Filharmonii, zostało tragicznie przerwane, choć zgoła w innych okolicznościach. Dorobek Baczyńskiego na warsztat wzięła Mela Koteluk wspólnie z Kwadrofonikiem, do czego okazją była 76. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Powstała niezwykła płyta, dzięki której zyskaliśmy kolejny dowód na wielkość i ponadczasowość tej poezji w obecnym Roku Baczyńskiego.
Mela Koteluk to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, laureatka kilku Fryderyków oraz wielu innych prestiżowych nagród. Jej trzy albumy zaowocowały setkami koncertów w ramach festiwali i autorskimi trasami koncertowymi. Kwadrofonik występował w większości krajów europejskich, w Azji i obu Amerykach, m.in. w słynnym Carnegie Hall i Filharmonii Berlińskiej. Zespół – tworzony przez pianistów: Emilię Sitarz i Bartka Wąsika, oraz perkusistów: Magdalenę Kordylasińską-Pękalę i Piotra Maślankę – jest m.in. laureatem Paszportu Polityki.
Gdy myślimy o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, przychodzi nam do głowy obraz całego pokolenia ludzi, którzy w nowej rzeczywistości po I wojnie światowej snuli marzenia o nowej ojczyźnie i nowym społeczeństwie oraz budowaniu wyśnionego, utęsknionego świata. Na oczach tego pokolenia zamiast „ziemi obiecanej” spełniła się apokalipsa. Okropności kolejnej wojny, powszechna śmierć i zniszczenie przerodziły ich marzenia w krzyk wyzwania dla potomnych – o ponowne podjęcie zagubionych marzeń i wizji.
Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane – mówią artyści.
Piękna poezja malująca obrazy wielością symboli i mistrzowskim słowem. Do tego wysublimowana muzyka, również pełna młodości i finezji. Czy i dzisiaj uda nam się odczytać przesłanie Baczyńskiego?
Przebudź się – jesteś wolny,
choćbyś jak w ziemi duch
szedł dołem dookolny,
przebudź się, jesteś wolny,
zbudź tylko słuch.
Otworzysz bramy gwarne
i łuki triumfalne
muzyki, która w chmury
trwa dymami pożarów
z dołu do góry.
SZCZEGÓŁY
MELA KOTELUK | KWADROFONIK | Astronomia poety. Baczyński
01-09-2021 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin